ورم انواع مختلفي دارد!

ادم يا ورم به‌طور كلي به دو دسته تقسيم مي‌شود؛ ورم‌هاي كلي يا منتشر در تمام بدن و ورم‌هاي موضعي كه فقط در يك نقطه خاصي از بدن ايجاد مي‌شوند. ورم‌ها را همچنين مي‌توان به دو نوع گوده‌گذار و غيرگوده‌گذار تقسيم كرد. در ورم‌هاي گوده‌گذار وقتي دست‌مان را روي منطقه ورم‌كرده مي‌گذاريم و 30 ثانيه نگه مي‌داريم و بعد برمي‌داريم جاي آن در ناحيه باقي مي‌ماند. اين حالت ناشي از تغيير مايع ميان‌بافتي زير سلول‌هاست كه به اطراف منتقل مي‌شود . گودي در آن ناحيه ايجاد مي‌كند اما در ورم‌هاي غيرگوده‌گذار با فشار انگشت، جاي آن باقي نمي‌ماند.

ورم صورت

ورم صورت

تورم بدن نشانه چیست؟

ورم‌هاي گوده‌گذار معمولا به علت چند دسته از بيماري‌هاي كلي مثل بيماري‌هاي كليوي، قلبي، كبدي، كمبود پروتئين .کم کاری تیرویید وعوارض دارویی و . . ایجاد می‌شوند.

سایر علل ادم:عفونت ، آلرژی،علل هورمونی ،استرس،اضافه وزن و چاقی ،مصرف نمک و غذاهای پرچرب،الکل.علل دارویی ورم :کورتون ،مسکن ها ،ضد تشنج و…

ورم‌هاي غير گوده‌گذار نيز بيشتر به دنبال اختلالات سيستم لنفاوي يا اختلال در بازگشت وريدي اتفاق مي‌افتند و معمولا موضعي هستند؛ براي مثال ممكن است فردي در ناحيه لگن جراحي شود و به دنبال آن يكي از پاهايش ورم كند .يا ممكن است سينه و غدد لنفاوي‌اش را جراحي كنند .به دنبال آن يكي از دستانش ورم كند .يا در مثالي ديگر بيماري را تصور كنيد كه عمل قلب باز انجام داده و به دليل اينكه از ناحيه پايش يك تكه وريد برداشته شده .دچار ورم منطقه‌اي در آن قسمت از پا شده‌است.

لنف ادم غیر گوده گذار

لنف ادم غیر گوده گذار

بنابراین برای تشخیص علت ورم بدن نیاز به بررسی  وضعیت سلامت ارگانهای  قلب  و عروق ,کلیه, کبد,  تیرویید و نیز وضعیت تغذیه  میباشد.

درمان ادم یا ورم صورت یا اندام

درمان نیز در راستای کشف علت ایجاد آن است .یعنی در صورتیکه علت کم کاری تیروئید باشد. اصلاح کمبود هورمون تیروئید با جایگزینی قرص آن است .اگر کم کاری کبد یا کلیه باشد با درمان طبی آن کنترل میشود.در نارسایی قلب هم کاهش حجم دریافتی و داروهای ادرار آوربه بیمار کمک میکند .در کمبود پروتئین رژیم غذایی پر پروتئین کمک کننده است.سایر درمانها شامل: استراحت کافی ،تغذیه مناسب و آب و سبزیجات کافی و کم نمک و کم چرب و تحرک کافی .

2 نظر

  • سلام من یه خانم ۴۵ساله هستم نارسایی قلبی دارموقلبم فنر دارد روماتیسمم دارم وقتی قرصای تخلیه آب بدن میخورم مفصلهام خشک میشوند نمیخورم ورم میکنم از شما دکتر عزیز کیخواهم کمکم کنید یرایروماتیسمم سولفاسالارازین۵۰۰وهیدروکلرکین سولفات میخورم وتیروئیدم هم روزی یکی کامل میخورم وبرای نارسایی قلبم روزی یک عدد متروال ودوعدد کاپتو پریلیکی صبح یکی شب الان دوهفته است ورم میکنم خیلی دستو پام سنگین شده

    • سلام شما حتما با توجه به نارسایی قلبتون با دستور پزشک قلب باید داروی دیورتیک (ادرار آور) استفاده کنید وگرنه به قلبتون فشار میاد و باعث تنگی نفس میشه.در حد مناسب و نیاز بدن هم باید آب بخورید که تشنه نشید .درد و خشکی مفاصلتون ممکنه مربوط به رماتیسمتون باشه اونهارو باید تنظیم کنید.

    • دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *